Propozycje zabaw grupa VIII

Opublikowano: 2023-02-26 13:24, Numer artykułu: 64668 , Autor: A.Dobiecka

Przykładowa zabawa ortofoniczna dla dzieci przedszkolnych, do wykonania w domu.

,,Wiar szumi i dmucha”. Dziecko bierze kartkę papieru (może być zapisana kartka lub kawałek gazety formatu kartki zeszytowej). Na polecenie schyla się i kładzie kartkę na podłodze przed sobą, prostuje się i robi kilka kroków w tył.  Tekst zabawy:

 

Teraz stoimy cicho i zamieniamy się w drzewa. Drzewa stoją i nie ruszają się. Nadchodzi wiatr – najpierw cichy i lekki. Gałązki na drzewach lekko poruszają się (podnosimy do góry ręce i lekko poruszamy palcami), tak, dobrze. Teraz wiatr staje się coraz mocniejszy i drzewa, szumiąc, machają gałęziami. Całe pochylają się w lewo, potem w prawo, następnie do przodu i nieco w tył; tak drzewa pochylają się kilka razy i szumią coraz głośniej: szuuu, szuuu, szuuu, szuuuu, szuuuu. Mocniej i mocniej, i głośniej szumią te drzewa. Teraz wiatr staje się coraz słabszy, słabszy i drzewa szumią coraz ciszej i ciszej, i... przestają szumieć. Stoją teraz spokojnie.

Teraz drzewa zbliżają się do swoich kartek-listków. Weź kartkę w rękę i zamieniamy się w wiatr. Trzymaj kartkę blisko buzi, ale tak, by jej nie dotykać. Stajemy się wiatrem –nadymamy policzki i dmuchamy na nasz listek, o tak: fuu, fuu, jeszcze raz: fuu, fuu, fuu, mocno, jeszcze raz! Popatrz, jak kartka porusza się, tylko uważaj, by wiatr jej nie porwał!

 

Podczas zabawy dziecko ćwiczy ruchy rąk i palców – pracują mięśnie drobne – jest to przygotowanie do ruchów narzędziowych oraz do rysowania i pisania w przyszłości. Ruchy duże usprawniają motorykę, a kierunek wykonywania tych ruchów utrwala orientację w przestrzeni. Naśladowanie szumu drzew i dmuchanie, to ćwiczenie aparatu artykulacyjnego.